Aug 3-6
Menu 
The 2017 stages schedule is ready!
Subscribe and get the Pickathon 2017 schedule on your phone | Photo by Heather Binns
Monday May 8, 2017

As you know from Pickathons past, the weekend is all about discovering new artists in beautiful and unique spaces. With over 60 artists scheduled twice across 6 stages over 4 days, you have ample opportunity to see old favorites and discover new ones.

On that note, we have two new lineup additions for your radar- Quiet Life and Ghost-Note!

So, time to start planning! As my father always said, “Plan ahead so you can be spontaneous.”
You can download or subscribe to the 2017 stages schedule at: Pickathon.com/schedule/

And stay tuned! We’ll continue to release more schedules and details over the next coming weeks (especially Curation brunch/dinner series, Pickathon DJs , yoga, and wellness). In the meantime, see below for the schedule!

Pickathon 2017 Daily Stage Schedule


Thursday, August 3

Mt. Hood Stage
7:10-8:10pm – Pickathon Squaredance w/ Caroline Oakley
8:50-10:00pm – Charles Bradley & His Extraordinaires

Treeline Stage
3:10-4:10pm – The Desert Kind
4:50-5:50pm – Susto
6:30-7:30pm – Coco Columbia

Galaxy Barn
10:00-11:00pm (21+) – Mic Capes
11:40pm-12:40am (21+) – Luke Bell
1:20-2:20am (21+) – Los Cojolites

Starlight Stage
10:15-11:10pm – Sweet Spirit
11:40pm-12:35am – Ry X
1:05-2:00am – Ghost-Note

 

Friday, August 4

Mt. Hood Stage
12:30-1:30pm – Robyn Hitchcock
2:10-3:10pm – Ghost-Note
3:50-4:50pm – Billy Strings
5:30-6:30pm – Big Thief
7:10-8:10pm – MAKU Soundsystem
8:50-10:00pm – Deer Tick

Treeline Stage
3:10-4:10pm – KING
4:50-5:50pm – Jay Som
6:30-7:30pm – Luke Bell
8:10-9:10pm – Xenia Rubinos
10:00-11:10pm – Wolf People

Woods Stage
11:20am-12:20pm – Courtney Granger
1:00-2:00pm – Dezarie
2:40-3:40pm – Jonathan Richman
4:20-5:20pm – Lucy Dacus
6:00-7:00pm – Meatbodies
7:40-8:40pm – Ry X
9:20-10:20pm – Los Cojolites
11:00pm-12:10am – Charles Bradley & His Extraordinaires

Lucky Barn
11:20am-12:20pm – Coco Columbia
1:00-2:00pm – Anna & Elizabeth
2:40-3:40pm – Cat Hoch
4:20-5:20pm – 1939 Ensemble
6:00-7:00pm – Mic Capes
7:40-8:40pm – Courtney Marie Andrews
11:00pm-12:30am – Who’s The Ross?

Galaxy Barn
12:00-1:00pm – Dori Freeman
1:40-2:40pm – Susto
3:20-4:20pm – Tyus
5:00-6:00pm – Quiet Life
6:40-7:40pm – Y La Bamba
8:20-9:20pm (21+) – Sweet Spirit
10:00-11:00pm (21+) – Dezarie
11:40pm-12:40am (21+) – Priests
1:20-2:20am (21+) – McTuff feat. Skerik

Starlight Stage
10:15-11:10pm – Marlon Williams
11:40pm-12:35am – The Last Artful, Dodgr
1:05-2:00am – Huun Huur Tu

 

Saturday, August 5

Mt. Hood Stage
12:30-1:30pm – Anna & Elizabeth
2:10-3:10pm – Priests
3:50-4:50pm – Kelsey Waldon
5:30-6:30pm – Xenia Rubinos
7:10-8:10pm – Hiss Golden Messenger
8:50-10:00pm – Drive-By Truckers

Treeline Stage
3:10-4:10pm – Tim Darcy
4:50-5:50pm – Big Thief
6:30-7:30pm – Meatbodies
8:10-9:10pm – Black Milk & Nat Turner
10:00-11:10pm – Mandolin Orange

Woods Stage
11:20am-12:20pm – Courtney Marie Andrews
1:00-2:00pm – Khun Narin
2:40-3:40pm – Dori Freeman
4:20-5:20pm – Tank & The Bangas
6:00-7:00pm – Deer Tick (acoustic)
7:40-8:40pm – Sunflower Bean
9:20-10:20pm – Pinegrove
11:00pm-12:10am – Dinosaur Jr.

Lucky Barn
11:20am-12:20pm – Quiet Life
1:00-2:00pm – Jonathan Richman
2:40-3:40pm – Julia Jacklin
4:20-5:20pm – Aldous Harding
6:00-7:00pm – Kaia Kater
7:40-8:40pm – Andy Shauf
11:00pm-12:30am – Laugh (Stand-up comedy)

Galaxy Barn
12:00-1:00pm – Jay Som
1:40-2:40pm – Moorea Masa & The Mood
3:20-4:20pm – Marlon Williams
5:00-6:00pm – Lucy Dacus
6:40-7:40pm – KING
8:20-9:20pm (21+) – Steve Gunn
10:00-11:00pm (21+) – Ex-Cult
11:40pm-12:40am (21+) – Billy Strings
1:20-2:20am (21+) – MAKU Soundsystem

Starlight Stage
10:15-11:10pm – Alex Cameron
11:40pm-12:35am – Ty Segall
1:05-2:00am – Dungen

 

Sunday, August 6

Mt. Hood Stage
12:30-1:30pm – McTuff feat. Skerik
2:10-3:10pm – Steve Gunn
3:50-4:50pm – Black Milk & Nat Turner
5:30-6:30pm – Mandolin Orange
7:10-8:10pm – Pinegrove
8:50-10:00pm – Dinosaur Jr.

Treeline Stage
2:00-2:40pm – Spoken
3:10-4:10pm – 1939 Ensemble
4:50-5:50pm – Tyus
6:30-7:30pm – Kelsey Waldon
8:10-9:10pm – Tank & The Bangas
10:00-11:10pm – Ty Segall

Woods Stage
9:30-11:00am – Imagine (Storytelling)
11:20am-12:20pm – Kaia Kater
1:00-2:00pm – Brent Cobb
2:40-3:40pm – Ex-Cult
4:20-5:20pm – Andy Shauf
6:00-7:00pm – A-WA
7:40-8:40pm – Drive-By Truckers
9:20-10:30pm – Dungen

Lucky Barn
11:20am-12:20pm – Moorea Masa & The Mood
1:00-2:00pm – Y La Bamba
2:40-3:40pm – Courtney Granger
4:20-5:20pm – Tim Darcy
6:00-7:00pm – Robyn Hichcock
7:40-8:40pm – Huun Huur Tu

Galaxy Barn
12:00-1:00pm – Aldous Harding
1:40-2:40pm – Cat Hoch
3:20-4:20pm – The Last Artful, Dodgr
5:00-6:00pm – Julia Jacklin
6:40-7:40pm – J Mascis
8:20-9:20pm – Sunflower Bean
10:00-11:00pm – Alex Cameron
11:40pm-12:40am – A-WA
1:20-2:20am – Hiss Golden Messenger

Starlight Stage
10:15-11:10pm – Brent Cobb
11:40pm-12:35am – Wolf People
1:05-2:00am – Khun Narin

© 1998-2017 Pickathon LLCprivacy policyterms & conditionsWebsite humbly designed in Portland, Oregon by Clearform LLC